szczepionki

Narodowy Program Szczepień przeciw Covid-19. Co z bezpieczeństwem osób starszych?

Czy rząd, który zamówił dla Polaków 62 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19 na kwotę ok. 2,4 mld złotych weźmie odpowiedzialność za powikłania poszczepienne ludzi starszych?

Pierwsza w kolejności grupa, która ma być zaszczepiona to pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy MOPS oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych i stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Następnie szczepieniom mają być poddane osoby starsze powyżej 60 roku życia od najstarszych. I tu powstaje pytanie – czy ludziom starszym powinno się podawać szczepionki, które nie były badane w I fazie na tej właśnie grupie wiekowej? W badaniach klinicznych I fazy nad szczepionkami wzięli udział ZDROWI OCHOTNICY, a osoby STARSZE i CHORE były wyłączone z tej fazy badań.

Tymczasem rząd chce w pierwszej kolejności zaszczepić właśnie ludzi starszych, m.in. pensjonariuszy i pracowników domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych,  którzy często mają zaniżoną odporność.

Zatem nie można mieć gwarancji, że osoby starsze po szczepieniu nie doznają powikłań poszczepiennych (bo nie uczestniczyły w I fazie badań), a jeśli doznają jakichkolwiek skutków ubocznych – ani rząd, ani lekarze, ani producent szczepionki – nie wezmą odpowiedzialności za ewentualne powikłania, co gwarantuje ustawa covidowa.

Cały program do pobrania tutaj:

Źródło: Narodowy_Program_Szczepień_przeciw_COVID-19 (1)

Related Articles

Skomentuj

Back to top button