leczenie

Ministerstwo Zdrowia zakazało leczyć chlorowodorkiem amantadyny chorych na Covid-19.

Dr Włodzimierz Bodnar, pediatra i specjalista od chorób płuc z Przemyśla musiał wstrzymać skuteczne leczenie koronawirusa amandatyną.

30 listopada 2020 r Ministerstwo Zdrowia obwieściło o zakazie stosowania chlorowodorku amantadyny w leczeniu COVID-19. Minister zdrowia wskazał, że z uwagi na ograniczoną liczbę dowodów naukowych oraz ich niską wiarygodność – stosowanie amandatyny w leczeniu COVID-19 obarczone jest wysoką niepewnością wobec czego brak jest zasadności zastosowania leków zawierających chlorowodorek amantadyny w leczeniu zakażeń spowodowanych SARS-CoV-2.

Opracowanie to zostało ponoć przygotowane w oparciu o wyniki trzech badań: jednego obserwacyjnego retrospektywnego – Mancilla-Galindo (2020) oraz dwóch opisów serii przypadków – Aranda-Abreu (2020) oraz Rejdak (2020)/ Ostatnie z badań było prowadzone w Polsce.

Sprawę już wcześniej poruszył Adam Krzysztoń – starosta powiatu łańcuckiego, który wysłał list z zapytaniem o skuteczność leczenia amandatyną. Taką oto odpowiedź otrzymał od Joanny Żebrowskiej z MZ:

– Nie sposób jednak nie odnieść się do negatywnych skutków jakie zostały wywołane nagłośnieniem w mediach tej metody leczenia, publikacje przyczyniły się do zwiększonych zakupów leku a należy zauważyć, że przede wszystkim jest to produkt stosowany w chorobie Parkinsona. Z powodu niekontrolowanego wykupu leków duża część pacjentów przyjmujących produkt przewlekle ma ogromny problem z zaopatrzeniem w produkt niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.

Pozostaje pytanie – dlaczego Ministerstwo Zdrowia nie chce, by skutecznie leczono ludzi z Covid-19?

OŚWIADCZENIE DR WŁODZIMIERZA BODNARA (1.12.2020)

„Szanowni Państwo

W związku z obwieszczeniem z dnia 30 listopada 2020 Ministra Zdrowia o nakazie ordynowania leku chlorowodorku amantadyny (może być jedynie ordynowany w: a) choroba i zespół Parkinsona, b) dyskineza późna u osób dorosłych – leczenie), które weszło w życie 1 grudnia, informujemy, że:

– Od dzisiaj nie będziemy leczyć amantadyną nowych pacjentów chorych na COVID-19. Nie będziemy także konsultować w żaden sposób osób z Polski, prosimy nie dzwonić i nie pisać wiadomości, nie będziemy na nie odpowiadać. Powrócimy do leczenia amantadyną wtedy, gdy Ministerstwo Zdrowia zmieni stanowisko w tej sprawie.

Przypominamy jednocześnie, że 26.11.2020 Ministerstwo Zdrowia wydało stanowisko, że produkty lecznicze mogą być ordynowane przez lekarza poza wskazaniami rejestracyjnymi.

Z poważaniem,
Włodzimierz Bodnar
Lekarz pediatra, specjalista chorób płuc”

Related Articles

Skomentuj

Check Also
Close
Back to top button