aktualności

Lek. med. W. Bodnar wycofał się ze skutecznego leczenia pacjentów przez „odgórne naciski”. Odpowie przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej.

Włodzimierz Bodnar już nie leczy amantadyną. Przemyski lekarz odpowie przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej

Mimo że jest przekonany do skuteczności leczenia covid-19 amantadyną, lek. med. Włodzimierz Bodnar wycofał się z jej stosowania. Tłumaczy to „odgórnymi naciskami” oraz tym, że „amantadyna nie jest wpisana w schematy leczenia COVID-19”. Postawą lekarza zajmie się rzecznik odpowiedzialności zawodowej. Tymczasem w internecie stworzona została petycja w jego obronie.

Włodzimierz Bodnar jest pediatrą i specjalistą chorób płuc, praktykującym zawodowo od 30 lat. Kilkanaście dni temu na stronie internetowej swojej przychodni opublikował schemat leczenia ciężkiego przypadku choroby wywołanej przez SARS-CoV-2. Terapia polegała na podawaniu leku, którego głównym składnikiem jest chlorowodorek amantadyny. Lekarz przekonywał, że już po 24 godzinach widoczna jest stabilizacja stanu pacjenta, a po kolejnej dobie – jego stan się wyraźnie poprawia.

W ten sposób – jak twierdzi – wyleczył ponad 100 osób, w tym samego siebie. Informacją tą próbował zainteresować innych lekarzy, konsultantów krajowych i ministerstwo zdrowia. Ponieważ nigdzie nie mógł się przebić, list rozesłał do redakcji mediów lokalnych i ogólnopolskich. Sprawa nabrała rozgłosu.

Nie mogę dalej leczyć30 października na swojej stronie W. Bodnar opublikował nowy komunikat. „W związku z odgórnymi naciskami, proszę o przyjęcie informacji, że nie będę mógł dalej kontynuować leczenia pacjentów z COVID-19 amantadyną, ponieważ amantadyna nie jest wpisana w schematy leczenia COVID-19” – napisał.

„Staram się leczyć zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą, umiejętnościami i przekonaniem. Leczyłem z przeświadczeniem, że zastosuję lek, który mimo że nie jest wpisany w schemat leczenia – to ratuje pacjentowi zdrowie i życie. W związku z powyższym schemat leczenia amantadyną został usunięty ze strony. Bardzo dziękuję Państwu za dotychczasowe wsparcie” – dodał.

Wstawił również ponad 20 relacji pacjentów wyleczonych z covid-19 chlorowodorkiem amantadyny. – To nie są podstawione osoby, tylko prawdziwi chorzy. Można to sprawdzić, jest dokumentacja medyczna – zapewnia W. Bodnar w rozmowie z Życiem Podkarpackim.

Mimo że lekarz jest przekonany do skuteczności tej terapii, wycofał się z jej stosowania. – Podjąłem się leczenia pacjentów na krawędzi życia i śmierci. Wszyscy są zdrowi, jednak gdyby teraz się coś stało, nie wyjdę z więzienia – mówi W. Bodnar.

Dlaczego jego metoda spotkała się z taką reakcją środowiska? – Nie wiem. Jestem lekarzem z powołania i nie cofnę się przed żadnym lekiem, który może uratować życie – odpowiada.

Cały artykuł: https://www.zycie.pl/informacje/artykul/28894,wlodzimierz-bodnar-juz-nie-leczy-amantadyna-przemyski-lekarz-odpowie-przed-rzecznikiem-odpowiedzialnosci-zawodowej

Related Articles

Skomentuj

Back to top button