aktualnościszczepionki

EMA o szczepionce AstraZeneca: możliwe powiązanie z przypadkami zakrzepów

EMA o szczepionce AstraZeneca: możliwe powiązanie z rzadkimi przypadkami zakrzepów.

Europejska Agencja Leków (EMA) uznała, że możliwe jest znalezienie „powiązania” pomiędzy „rzadkimi przypadkami niezwyczajnych zakrzepów”. Według EMA, należy uznać takie przypadki za „bardzo rzadko występujące skutki uboczne” stosowania szczepionki Vaxzevria, jak nazywa się teraz preparat AstraZeneca. Agencja podkreśla jednak, że „ogólne korzyści z przyjęcia szczepionki” wciąż są większe niż potencjalne ryzyko.

Specjalna komisja ekspertów przeanalizowała wszelkie istniejące badania i dowody dotyczące szczepionki AstraZeneca i zakrzepów. EMA wskazuje w swojej opinii, że należy być świadomym „możliwości wystąpienia bardzo rzadko zakrzepów oraz niskich poziomów płytek krwi, w ciągu dwóch tygodni od zaszczepienia”.

Według Agencji, większość takich przypadków wystąpiła u kobiet poniżej 60 roku życia, ale na podstawie badań nie wskazano konkretnych czynników ryzyka przyczyniających się do takiej reakcji organizmu.

EMA wskazała też, jakie objawy mogą świadczyć o powstawaniu zakrzepów. W razie odnotowania któregokolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie zgłosić się na pogotowie:

  • problemy z oddychaniem;
  • ból w klatce piersiowej;
  • puchnięcie nogi lub nóg;
  • trwały ból brzucha;
  • objawy neurologiczne, w tym uciążliwe i nieustępujące bóle głowy lub problemy ze wzrokiem;
  • małe „kropki” krwi pod skórą poniżej miejsca szczepienia.

EMA od tygodni rozwiewa wątpliwości dotyczące szczepionki AstraZeneca

Nowa opinia EMA ws. szczepionki AstraZeneca to efekt powołania zespołu ekspertów, który miał zbadać sprawę zakrzepów krwi, jakie wystąpiły u pacjentów zaszczepionych preparatem firmy AstraZeneca. EMA tydzień wcześniej, 18 marca, wydała komunikat, w którym stwierdziła, że szczepionka jest bezpieczna, ale analiza przypadków zgłoszonych przez kraje UE nadal trwa.

We wtorek 6 kwietnia jednak pojawił się głos jednego z ekspertów EMA, który ku zaskoczeniu wielu osób stwierdził, iż „nie można wykluczać” związku pomiędzy szczepionką i zakrzepami. Było to zaskakujące o tyle, że do tej pory eksperci Agencji nie wyrażali swoich opinii dotyczących szczepionek poza oficjalnymi komunikatami EMA.

Wcześniej, 23 marca, szefowa EMA Emer Cooke podkreślała, że sytuacją ze szczepionką AstraZeneca „nie jest niespodziewana”. „Kiedy szczepi się miliony osób, to nieuniknione jest, że rzadkie lub poważne choroby zostaną wykryte po zaszczepieniu. Naszą rolą jest szybkie wykrywanie tych przypadków i ich badanie oraz ustalenie, czy są związane ze szczepionkami, czy nie” – powiedziała Cooke na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego.

 

Źródło: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/szczepionka-astrazeneca-a-zakrzepy-nowa-opinia-europejskiej-agencji-lekow/6hsvn7f?fbclid=IwAR28RN7NBn26VUuG-WAAF7eMsi9wZBnkdM5xQk6vMJTJeQsCdA2Ip8jCrck

 

 

Related Articles

Skomentuj

Back to top button