aktualnościmaski

dr inż. W. Karwowski: „-Twarz to nie dupa, dupa to nie twarz. Nie możemy zatykać stale twarzy, bo to się dla nas źle skończy.

dr inż. Wojciech Jan Karwowski o maskach

Ekspert inżynierii biomedycznej i inżynierii tkankowej. Laureat licznych nagród naukowych. Specjalizuje się w zaawansowanych metodach diagnostyki i rekonstrukcji problemów tkankowych metodami z obszaru biomateriałów medycznych. Otrzymał grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na opracowanie i wdrożenie preparatów hydrożelowych, wspomagających procesy gojenia tkanek. Pracował jako specjalista w sekcji gazów medycznych.

Z badań wynika, że ciągłe stosowanie maski powoduje następujące szkodliwe skutki:

– Zwiększone ponowne wdychanie wydalonego CO2.
– Znaczący wzrost oddychania, zwiększona częstość oddechów i hiperwentylacja.
– Wyższe tętno.
– Znaczący wzrost CO2 we krwi.
– Hipoksemia: czyli nieprawidłowy spadek ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi tętniczej.
– Hiperkapnia, czyli wzrost ciśnienia CO2 we krwi.
– Ogólne upośledzenie funkcji poznawczych.
– Większa trudność w zadaniach psychomotorycznych.

Efektami były także między innymi wzrost zmęczenia, przyspieszenie oddechu, nieregularne bicie serca, wzrost słabej koncentracji oraz obniżenie zdolności motorycznych.
Inne psychologiczne skutki częstego noszenia maski i oglądania innych osób w masce to głębokie zmiany w relacjach międzyludzkich.

Wybrane fragmenty z filmu:

” – Nasz układ oddechowy jest taki sam jak samochodowy – pozbywa się zużytej treści i my pozbywamy się zużytej treści, a mówienie o tym, że gazy przez maskę przechodzą, to jest mówienie o „przepierdzianych” porach. Człowiek ma system oddawania gazów podobny do samochodowego – to się nazywa w skrócie dupa, mówiąc obrazowo. Dupa wyposażona jest zawór zwrotny, czyli gazy nie wnikają z powrotem do dupy, ale do ust – tak – jeżeli będziemy je tłumić. Usta nie mają zaworu zwrotnego, bo pełnią trojaką rolę – są elementem komunikacji, są elementem żywienia i elementem wydalania i czerpania świeżego powietrza w celu spalania i natlenienia tkanek. Więc twarz to nie dupa, dupa to nie twarz. Nie możemy zatykać stale twarzy, bo to się dla nas źle skończy. Natura nas tak zbudowała, że my mamy element do wydalania i on ma zawór zwrotny i jak tam się maskę założy to te gazy nie wnikną do środka, ale tu jak się założy (pokazując na twarz) to gazy będą w pewnej części wnikać do środka. Dlaczego będą wnikać? Gazy wydychane ustami składają się z części lotnej i z tzw. kondensatu stałego, czyli nie ma tylko gazów wydalanych – jest kondensat, który zawiera rozpuszczone w tym kondensacie parowo wodnym materialny, bo tam są cząstki materii – też gazy wydychane. A jakie? O wiele bogatsze niż z rury wydechowej w samochodzie.”

„- W oddechu ludzkim jest prawie 100 różnych składników, więcej niż w rurze wydechowej samochodu. My nie palimy na benzynę, samochód pali na benzynę i on daje jeden typ emisji. Skład oddechu zmienia się w zależności od noszonej odzieży, od przyjmowanego pokarmu, od szerokości geograficznej, od stresu, od leków, od środowiska w którym przebywa”.

” – Człowiek wydycha zarówno tlenek węgla jak i dwutlenek węgla.”

” – Co z tego, że chirurdzy noszą maski. To nie są maski szmaciane kupione w drogerii, gdzie jest napisane, że to nie służy jakiejkolwiek ochronie przeciwwrirusowej. Jeśli producent to pisze na maskach, to po diabła my kupujemy, zakładamy na siebie i łazimy w tym. To nie stanowi żadnej ochrony. Chirurg traktuje maskę jako niebezpieczny odpad, on jej nie dotyka podczas operacji. On sobie myje rączki, zakładana jest im maska, oni jej nie dotykają podczas operacji. Maska jest skażona, jest utylizowana i trafia do spalarni.”

Co ma wspólnego maseczka z kwasicą metaboliczną?

„- Kwasica metaboliczna powstaje m.in. w skutek niedotlenienia tkanek i zlej podaży tlenu do organizmu, z niewystarczającej wentylacji, z niedotlenienia tkanek. Stres też wzmaga powstawanie kwasicy metabolicznej.”

https://www.cda.pl/video/5999957ce

Related Articles

Skomentuj

Back to top button