aktualnościszczepionki

Dlaczego premier chce kupić szczepionki od firmy, którą oskarżono o korupcję środowiska lekarskiego? Pfizer i 2 miliardy kary za oszustwa.

W piątek 13.11.2020 r. premier Morawiecki spotkał się z przedstawicielami firmy Pfizer. Spotkanie dotyczyło współpracy w zakresie zakupu i dystrybucji szczepionek przeciwko Covid-19.

Premier po konferencji na spotkaniu powiedział: „- Wszyscy czekaliśmy na informacje o szczepionce, bo widzimy już, że coraz więcej informacji spływa z całego świata, które potwierdzają, że szczepionka będzie bezpieczna. Możemy potwierdzić informacje, które parę dni temu przekazał koncern Pfizer o dostępności bardzo innowacyjnej szczepionki. Omówiliśmy w gronie ekspertów kwestie, które są istotne z punktu widzenia logistyki, spraw organizacyjnych, operacyjnych związanych z dystrybucją szczepionki, która musi być przechowywana w niskiej temperaturze ok. -70 stopni. To było ważne i owocne, konkretne spotkanie.”

Panie Morawiecki, czy warto pertraktować z firmą, która figuruje w bazie podmiotów oskarżonych o łapówkarstwo? I to na rządowej stronie? Na stronie www.antykorupcja.gov.pl czytamy:

„Rekordowa grzywna dla Pfizera”

4.09.2009 Waszyngton. Największy producent leków na świecie – amerykański Pfizer, w ramach zawartej z Departamentem Sprawiedliwości ugody, zgodził się zapłacić rekordową karę w wysokości 2 miliardów 300 milionów dolarów.

Firmie zarzucono stosowanie niedozwolonych praktyk marketingowych. Pfizer, w niezgodny z prawem sposób promował produkowane przez siebie leki. W kilku przypadkach reklamował inne, niż zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration – FDA) zastosowanie preparatów.

Pod adresem koncernu padły także oskarżenia o korumpowanie osób ze środowiska medycznego. Za sponsorowane przez Pfizera wyjazdy i różnorakie atrakcje, lekarze mieli promować oraz przepisywać między innymi takie leki, jak Bextra, Geodon, Lyrica, Zyvox, Aricept, Celebrex, Lipitor, Norvasc, Relpax, Viagra, Zithromax, Zoloft oraz Zyrtec.

Sprawa ujrzała światło dzienne dzięki pięciu pracownikom Pfizera oraz lekarzowi z Pensylwanii, którzy odważyli się przeciwstawić gigantowi i głośno powiedzieć o jego poczynaniach. Czeka ich za to niemała nagroda. Jedno z postanowień zawartej ugody przewiduje bowiem dla nich 102 miliony dolarów do podziału.

Źródło: https://www.antykorupcja.gov.pl/ak/aktualnosci/4835,Rekordowa-grzywna-dla-Pfizera.html?fbclid=IwAR3FtC9pEf3mcg5cJmS6qGDRvww_keRalHjpK_el3rRTuoaFtJ8ajRgUqUA

Źródła: news.bbc.co.uk (2.09.2009), thenewstribune.com  (3.09.2009), northcountrygazette.org (2.09.2009)

Polecane filmy

https://www.youtube.com/watch?v=WApoWOTvw5k&feature=emb_logo

Related Articles

Skomentuj

Back to top button