Adw. M. Gidian: – CZY MOŻNA NAS UKARAĆ MANDATEM/KARĄ ADMINISTRACYJNĄ ZA BRAK MASECZKI?

autor: Adwokat Maja Gidian
NOWE ROZPORZĄDZENIE „MASECZKOWE”
Dziś opublikowano Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Poz. 2132)Rozporządzenie zostało wydane na podstawie znowelizowanej ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych, zgodnie z którą w rozporządzeniu można ustanowić nakaz zakrywania ust i nosa. A zatem ustawodawca po 9 miesiącach obowiązywania „pseudonakazu” noszenia maseczek, zreflektował się, że tego rodzaju ograniczenie musi być wprowadzone w ustawie. Pomijam tu niekonstytucyjność tego rozwiązania (brak wprowadzenia stanu nadzwyczajnego).
DO KIEDY TRZEBA ZAKRYWAĆ USTA I NOS
Do 27 grudnia 2020 r., o ile nie pojawi się kolejne rozporządzenie przedłużające noszenie maseczek na dłuższy okres.
CZYM MOŻNA ZASŁONIĆ USTA I NOS
-odzieżą (np. płaszcz)
-częścią odzieży (szalik, chusta, bielizna również wchodzi w grę)
– maską
-maseczką (czym się różni „maska” od „maseczki” pozostawiam Państwa wyobraźni)
-przyłbicą
-kaskiem ochronnym
CZY W PRACY TRZEBA ZASŁANIAĆ USTA I NOS
Tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu („pomieszczenie” to nie to samo, co „zakład pracy”) przebywa więcej niż 1 osoba, CHYBA ŻE PRACODAWCA POSTANOWI INACZEJ. A zatem wszystko zależy od pracodawcy. Pytanie, czy osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia/o dzieło/będące na działalności gospodarczej przebywają w zakładzie pracy?
GDZIE JESZCZE TRZEBA ZASŁANIAĆ USTA I NOS?
– w środkach publicznego transportu zbiorowego
-na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych (na plaży, w lesie, w parku, na zieleńcu, w ogrodzie botanicznym, ogrodzie zabytkowym, na rodzinnym ogródku działkowym – nie musimy)
-na terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2020 r. poz. 1910) oraz na terenie takich nieruchomości o innych formach posiadania (czyli w blokach mieszkalnych tak, ale nie na obszarze własnej działki)
– w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny – CHYBA ŻE wykonujemy w tych miejscach czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe. (Czyli jak idziemy do banku wpłacić pieniądze na konto naszej firmy, to możemy nie mieć maseczki? A jak na konto prywatne, to musimy? A jak mamy oba rachunki w jednym banku, to zdejmuję i zakładam maseczkę? A co, gdy siedzimy na dworcu czekając na pociąg, który nas zawiezie do pracy?)
-w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach)
-w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego – oprócz osoby sprawującej kult religijny.
GDZIE I W JAKICH OKOLICZNOŚCIACH NIE MUSIMY ZAKRYWAĆ UST I NOSA?
-gdy jesteśmy „samochodem” (Dokładnie tak. Zgodnie z par 25 ust. 3 pkt 1 nakazu nie stosuje się „w przypadku pojazdu samochodowego”)
-gdy nie możemy zakrywać ust i nosa bo cierpimy na całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, jesteśmy niepełnosprawni intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim – wykazujemy ten fakt zaświadczeniem lekarskim. Zaświadczenie lekarskie okazujemy wyłącznie POLICJI, STRAŻNIKOM MIEJSKIM, STRAŻNIKOM GRANICZNYM i STRAŻY OCHRONY KOLEI (nikt poza tymi podmiotami nie ma prawa żądać od nas okazania zaświadczenia – ani pracodawca, ani sprzedawca, ani pani w urzędzie)
-gdy mamy trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa – wykazujemy ten fakt INNYM DOKUMENTEM, który okazujemy wyłącznie POLICJI, STRAŻNIKOM MIEJSKIM, STRAŻNIKOM GRANICZNYM i STRAŻY OCHRONY KOLEI (nikt poza tymi podmiotami nie ma prawa żądać od nas okazania „innego dokumentu”).DOKUMENT to:
-zgodnie z art. 115 par. 14 Kodeksu karnego:
-zgodnie z art. 77 (3) Kodeksu cywilnego”
„nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią”
-gdy uprawiamy sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych (jeden z moich klientów spytał się, czy jak zainstaluje sobie aplikację „Endomondo” w telefonie/krokomierz, to ma nosić maseczkę, czy nie? Czy to jest współzawodnictwo sportowe? Pozostawiam to mądrzejszym ode mnie sądom do oceny)